- Úvod
- Výstavy
- Podujatia
- 2024
- Po stopách umenia s Jánom Mudrochom II.
- Komentovaná prehliadka a koncert
- Workshop s Kristínou Hroznovou
- Výtvarné a edukačné programy Záhorskej galérie Jána Mudrocha v Senici 2024
- Workshop spájania
- Letné tvorivé dielne 2024
- VÝTVARNÁ SÚŤAŽ
- Noc múzeí a galérií 2024
- Po stopách umenia s Jánom Mudrochom
- Ranoromantické duetá pre dve gitary
- Nedeľný ateliér 2024
- Kreatívny ateliérik 2024
- 2023
- 2022
- 2021
- 2020
- 2019
- 2024
- O galérii
- Zbierky
- Obchod
- Kontakt
- English
ZGJM.sk › Podujatia › 2024 › Workshop spájania
Workshop spájania
Workshop spájania
O projekte
Workshop spájania je výstava, ktorej obsah definujú dva kľúčové pojmy. Prvým je workshop, určujúci miesto pre tvorbu a spoluprácu. Druhým je spájanie, predstavujúce základný konštrukčný princíp v dizajne, ktoré zároveň odkazuje k spájaniu medzi ľuďmi.
Koncept projektu vznikol na základe rozhovorov riaditeľky Vstúpte, n.o, zariadenia sociálnych služieb pre ľudí s mentálnym postihnutím v Malackách Kataríny Martincovej a dizajnéra Mariána Laššáka s cieľom vytvoriť, „experimentálnu“ tvorivú platformu pre spájanie prostredníctvom dizajnu a umenia.
Výstava prezentuje sériu objektov v podobe fragmentov nábytku spájaných do náhodne pôsobiacich kompozícií, ktoré sú výsledkom vzájomnej komunikácie medzi autorom a prijímateľmi zariadenia prostredníctvom práce s materiálom. Výsledné objekty sa pri tom nestávajú hlavným cieľom procesu tvorby. Ich realizácia je najmä prostriedkom pre dialóg a vzájomné poznanie. Jedná sa o pilotný projekt, otvárajúci dvere pre pravidelnú spoluprácu reflektujúcu potrebu vzájomnej komunikácie medzi majoritou a ľuďmi so špecifickými potrebami.
Marián Laššák je dizajnér a pedagóg na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Vo svojej tvorbe sa zameriava na projekty s pozitívnym spoločenským dopadom a dizajn využíva ako komunikačný prostriedok na otváranie sociálnych tém.
Vstúpte, n.o. je nezisková organizácia, ktorá v Malackách poskytuje dospelým ľuďom s mentálnym postihnutím sociálne služby ambulantnou a pobytovou formou. Vstúpte tiež prevádzkuje chránenú dielňu, v ktorej zamestnáva piatich ľudí s mentálnym postihnutím a tri pracovné asistentky.
Cieľom organizácie je, okrem začlenenia ľudí s mentálnym postihnutím do bežnej spoločnosti a bežného života v čo najväčšej možnej miere, ovplyvňovať a meniť postoj, pohľad a vnímanie majority k ľuďom s postihnutím. Poukázať na skutočnosť, že každý človek má (mať) v spoločnosti svoje miesto a že sme si vzájomne užitoční.
Prijímatelia, ktorí sa projektu zúčastnili neboli vopred vybraní. Postupne sa do procesu zapájali podľa vlastného uváženia a záujmu.
Marián Laššák