Richard Marco Kašický: Styx
Richard Marco: Styx – Στνξ
Druhá zo série piatich tematických výstav mladého maliara.
Autor, titul výstavy: Richard Marco: Styx – Στνξ
Miesto konania: Záhorská galéria Jána Mudrocha v Senici, Sadová 619/3
Kurátor: doc. Peter Megyeši, PhD.
Otvorenie výstavy: 21. 3.2025 (piatok) o 17.00
Hudobní hostia vernisáže:
Colorful Music – Lucia Lužinská /spev/, Valér Miko /klavír/
Trvanie výstavy: 21. marec 2025 (piatok) – 11. máj 2025 (nedeľa)
11.5.2025 (Ne) o 15.00 – Komentovaná prehliadka končiacej výstavy s riaditeľom Romanom Popelárom, kurátorom Petrom Megyešim a autorom výstavy Styx – Στνξ Richardom Marcom.
O výstave
Výstava Styx – Στνξ predstavuje výber z maliarskej tvorby Richarda Marca z ostatných troch rokov a zároveň dokladuje aj pokračovanie konceptuálne zameraného autorského programu. Posvätná rieka Styx je v starogréckej mytológii a topografii hranicou medzi svetom živých a mŕtvych. Kúpanie v nej spôsobovalo nezraniteľnosť, ale zároveň boli jej vody jedovaté. Práve hraničné situácie a ambivalencie, ktoré rieka Styx evokuje, sú pre tvorbu maliara Richarda Marca typické. Zaujíma ho napätie medzi profánnym a sakrálnym, súčasným a minulým, archetypálnym a individuálnym. Svojou technicky a technologicky bravúrne prevedenou „realistickou“ maľbou vytvára komentáre k pominuteľnosti artefaktu, ale aj k dlhému prežívaniu tém a nesmrteľnosti umeleckého diela. Maliarske variácie, kriesenia a reinterpretácie sú v podaní Marca spojené s úsilím vzdorovať zániku a rozpadu v ich rôznych podobách.
Styx – Στνξ nadväzuje na autorovu výstavu λήθη-Léthé v Nitrianskej galérii v roku 2022, ktorá bola prvou zo série piatich plánovaných tematických prezentácií venovaných témam prechodu, pominuteľnosti a zabúdaniu. Názvy a koncept výstav sú inšpirované špecifickými vlastnosťami piatich mýtických riek, oddeľujúcich v gréckej mytológii svet živých a mŕtvych: všetko zmrazujúca rieka Styx, rieka nárekov Acherón, rieka zármutkov Kókýtos, ohnivá rieka Pyriflegethón a temná Léthé, ktorej vody prinášajú zabudnutie na pozemské veci.
Marco obhliada možnosti maliarskeho média vo vzťahu k utváraniu individuálnej i kolektívnej pamäti a obrazovému zachyteniu pominuteľnosti, smrteľnosti a ich prežívania v rôznych epochách. Autor prostredníctvom obrazov odhaľuje, zviditeľňuje a komentuje konvencie a kontexty tradovania, prežívania a variovania sakrálnych a mytologických motívov a symbolov. Kombinovaním ustáleného repertoáru znakov, motívov a kompozičných riešení problematizuje identitu zobrazení a narúša očakávania jednoznačnosti obrazovej výpovede. Túto stratégiu na aktuálnej výstave zdôrazňuje aj vstup diel figurálneho barokového sakrálneho sochárstva, fragmentov z pôvodného oltárneho celku, ktoré sú dnes deponované v Záhorskej galérii Jána Mudrocha. Poučený maliarsky dialóg Richarda Marca s dejinami umenia upozorňuje na ambivalencie zdanlivo známych žánrov, námetov a symbolických vyjadrení v premenlivých vizuálnych reprezentáciách.
Napätie, ktoré Richard Marco buduje medzi konvenčnými motívmi, námetmi a ich tradovaním, posunmi, komentármi a interpretáciami je pre jeho tvorbu charakteristické obdobne, ako tematizovanie emocionálneho rozpoloženia a splývanie rôznych režimov časovosti obrazu. Aktualizácie archaických tém a premyslený pohyb medzi sakrálnou a profánnou ikonografiou sú pre Richarda Marca spôsobom ako pristupovať k veľkým témam nielen dejín umenia a maľby: smrteľnosti, pominuteľnosti a konceptu večnosti.
Peter Megyeši
O autorovi
RICHARD MARCO
Richard Marco (*1994, Prešov) patrí k najmladšej generácií umelcov na Slovensku, ale vďaka svojej maliarskej technike inšpirovanej historickou maľbou a jej kombináciou s vizuálnym jazykom fotografie, už patrí k výrazným solitérnym autorom v médiu maľby. Pre jeho tvorbu je typické zaujatie bytostnými otázkami človeka, prelínajúci sa vzťah prítomného a minulého, či dôraz na emotívny charakter. Už počas štúdia na Vysokej škole výtvarných umení v rokoch 2015 – 2021 (Katedra maliarstva, prof. Daniel Fisher, prof. Ivan Csudai) vstúpil na umeleckú scénu výraznou samostatnou výstavou Silentium (2020) v Galérii mesta Bratislavy. Po absolvovaní štúdia pokračoval v prezentácii svojej tvorby samostatnou výstavou Lethé (2022) v Nitrianskej Galérii. Prezentoval sa na viacerých skupinových výstavách na Slovensku a v Nemecku. Je zastúpený v súkromných zbierkach doma aj v zahraničí.
Peter Decheť: Powered by Power, 2020, olej na plátne, 75 x 100 cm
Ohlasy v médiách
Teraz.sk, TASR,18. marca 2025 14:40
Záhorská galéria Jána Mudrocha v Senici otvorí dve výstavy
Záhorí.sk, KamVen, 15. marca 2025:
Výstava Richarda Marca v Záhorskej galérii v Senici odhalí čaro hraníc a protikladov
NaZáhorí.sk, Angelika Kmecová, 14. marca 2025
Záhorská galéria: Historická portrétna maľba zo zbierok ZGJM a výstava Richarda Marca
Rádio Devín, Martin Jurčo, 03. 04. 2025, 09:10, Kultúrny denník
Výstava Styx Richarda Marca v Záhorskej galérii v Senici
Rádio Regina, Martin Jurčo, 08. 04. 2025 13:49 | Kultúra a hudba
Richard Marco: Styx – nová výstava v Záhorskej galérii v Senici
RTVS, Kultúra SK, Stano Hudák, Nedeľa 6.04.2025 15:55
Príspevok od 9:30:
Výstava Styx – Στνξ
TV SEN, 24. 3. 2025, Simona Jurovatá, Richard Marco – Styx:
https://www.youtube.com/watch?v=8_a0BfCqwqM
Youtube kanál ZGJM, Tereza Dohnalová, Univerzita Palackého v Olomouci, 26. 3. 2025, Reportáž z vernisáže Richarda Marca: Styx – Στνξ:
https://www.youtube.com/watch?v=zUXP3pJatDQ
Na stiahnutie
Tlačová správa
Kurátorský text
Pozvánka
Plagát